poniedziałek, 31 października 2011

Halloween'owe grzebienie.

Na prawie wszystkich blogach w ostatnich dniach jest bardzo dyniowo. Cóż się dziwić, jesień w pełni, a dziś Halloween ;) W tym roku postanowiłam nie być gorsza i coś upiec właśnie na ten dzień.

Przeglądając blogi, natknęłam się na przepis u Komarki na Rogaliki dyniowe z nadzieniem orzechowym. Wyglądały przepysznie, a moim sercem zawładnęły te w kształcie grzebieni :)


Składniki:
CIASTO:
400g mąki + mąka do wyrobienia i podsypywania
70g masła
3/4 szkl mleka
1 i 1/2 łyżeczki suchych drożdży
1/3 szkl cukru
2 żółtka
2 kopiaste łyżki dyniowego puree (ja następnym razem dam więcej, bo dla mnie smak dyni jest za mało wyczuwalny. Dyniowe puree to nic innego jak ugotowana na miękko dynia, poduszona widelcem lub zmiksowana jak na zupę)
1/2 łyżeczki soli
NADZIENIE:
1 szkl posiekanych orzechów włoskich
50g brązowego cukru
40g stopionego masła
1 łyżka cynamonu

+1 roztrzepane jajko do smarowania



Sposób przygotowania:
CIASTO:
Mleko, masło i cukier podgrzać w rondelku. Żółtka utrzeć i połączyć z puree dyniowym. Dodać do  schłodzonego mleka. Mąkę przesiać, wymieszać z drożdżami i solą. Dodać mokre składniki i wymieszać na gładkie ciasto. Odstawić na 5minut. Podsypywać mąką i wyrobić gładkie ciasto, tak żeby nie kleiło się do rąk. Uformować kulę, przykryć ściereczką i odstawić na około godzinę. 
NADZIENIE:
Do miski wlać roztopione masło, cukier, cynamon i orzechy i wszystko wymieszać.

Wyrośnięte ciasto  wyłożyć na blat, uprzednio podsypany mąką i rozwałkować na prostokąt o grubości ok. 0,5cm. Pokroić na prostokąty, a każdy z nich naciąć  na ok. 1cm.  Nakładać nadzienie i zawijać tak żeby grzebień był na wierzchu. Odstawić na pół godziny. Piekarnik rozgrzać do 180st. Przed włożeniem do piekarnika posmarować jajkiem. Piec ok. 15-20min do zarumienienia. 


A dodatkowo zdjęcie z moim kuchennym pomocnikiem ;)

~~~
Smacznego!
I jak zawsze zapraszam na facebook'a :)

wtorek, 25 października 2011

Cynamonowe bułeczko-babeczki

Dziś u mnie w domu pachnie cynamonem. Jest jesień, więc taki zapach sprawia, że w domu jest jeszcze cieplej :) Bułeczko-babeczki, bo z przepisu Kuchareczki na Cynamonowe Bułeczki. Babeczki pachną pięknie, są mięciutkie, jesienne i chrupią orzechami.

Przepis trochę zmodyfikowany ;)

Babeczki cynamonowe: /przepis na 17szt/
Składniki na babeczki:
100g stopionego masła
350-450g mąki pszennej
szczypta soli
2 łyżki cukru
2 łyżeczki cynamonu
3 żółtka
200ml mleka + do posmarowania
Składniki na nadzienie:
1 łyżeczka cynamonu
60g brązowego cukru
15g stopionego masła
wiórki kokosowe (2-3 garści)
orzechy włoskie (3 garści)

Sposób przygotowania:
W jednej misce zmieszać składniki suche, w drugiej składniki mokre. Składniki mokre wlać do pierwszej miski i zagnieść ciasto. Jeżeli będzie się kleiło dosypać mąki, lecz nie za dużo, bo ciasto ma mieć konsystencję ciasta drożdżowego. Rozłożyć na blacie papier do pieczenia lub folię aluminiową, pospać mąką i wyłożyć ciasto, które też posypać małą ilością mąki. Rozwałkować na prostokąt o wym. 30x25cm.
Przygotować nadzienie.
Do miski wlać roztopione masło, dodać cukier i cynamon. Wymieszać, dodać orzechy. Nadzienie wyłożyć na prostokąt ciasta i posypać wiórkami. Zawinąć ciasto jak roladę wzdłuż dłuższego boku. Skleić brzegi palcami umoczonymi w wodzie. Tak powstałą roladę pokroić ostrym nożem i wyłożyć na papilotki. Posmarować mlekiem. Wstawić do nagrzanego do 180st piekarnika i piec około 15minut. Studzić na kratce. Wystudzone babeczki przykryć ściereczką. 


Smacznego!

~~~
Zapraszam na facebook'a :)

środa, 12 października 2011

Kolor w kuchni - żółty!

Żółty - ten kto mnie zna, może od razu powiedzieć, że to mój ulubiony kolor. Żółty zegarek, żółty lakier, żółte kolczyki, trampki, torba, nawet teczka na notatki ;) Uwielbiam ten kolor, kojarzy się ze słońcem, szczęściem a osoby, które otaczają się tym kolorem podobno są mega pozytywne.

Dziś notka obiadowa, a niedługo będzie ciasteczkowo, także cierpliwości.

Będzie Kurczak curry z ziemniaczkami i sałatką z brokułami. Przyprawa curry należy też do jednej z moich ulubionych, oczywiście przez kolor, ale ważną rolę gra w niej smak. Jest to w sumie mieszanka przypraw takich jak: sól, kurkuma, czosnek, gorczyca, kozieradka, imbir, lubczyk, kardamon, kolendra, pieprz czarny, chilli, cukier, cząber, cynamon, goździk i papryka słodka.


Składniki: (dla 2 osób na 2 dni)
8 nóżek z kurczaka (mogą być całe, same udka, generalnie jakie części kurczaka akurat mamy)
1 mała cebula czerwona
2 ząbki czosnku
oliwa z oliwek
pieprz, sól, mieszanka ziół (zmieszałam bazylię z rozmarynem, ponieważ przeczytałam, że jest to namiastka soli w diecie bezsolnej) soli używam w kuchni coraz mniej (jak gotuję dla siebie to w ogóle) żeby pomału przyzwyczajać rodzinkę do braku soli :)
2-3 łyżki curry
2 łyżki chilli
ziemniaki

Sposób przygotowania:
Nóżki dokładnie umyć. Wsadzić do miski i zalać oliwą z oliwek. Wsypać przyprawy i wymieszać.. 
Cebulę pokroić w piórka a czosnek wycisnąć przez praskę i dodać do kurczaka.
Odstawić na ok. godzinę.
Rozgrzać 2-3 łyżki oliwy w żeliwnym garnku i wrzucić kurczaka. Dolać trochę wody i przykryć.
Dusić ok. 30-40minut.
W tym czasie obrać, umyć i ugotować ziemniaki. Gdy kurczak będzie już gotowy, dodać do żeliwnego garnka ziemniaki i polać sosem, który powstał podczas duszenia.

Składniki na przygotowanie sałatki:
opakowanie mrożonych brokuł
garść orzechów włoskich
5 łyżek oliwy z oliwek
1 łyżka majonezu
1 łyżeczka musztardy
2 łyżki soku z cytryny
1/2 łyżeczki cukru
2 ząbki czosnku

 Sposób przygotowania:
Brokuły wrzucić do wrzącej, lekko osolonej wody i gotować przez ok. 8minut.
Przygotować sos. Do miski wlać oliwę, majonez, musztardę, sok z cytryny  i cukier. Wszystko dokładnie wymieszać, aż powstanie jednolity krem. Dodać wyciśnięty przez praskę czosnek i wymieszać.
Wrzucić do sosu ugotowane i zlane zimną wodą brokuły i wszystko wymieszać. Posypać orzechami.

Smacznego!

~~~
Zapraszam na facebook'a :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...